دستگاه کارتخوان موبایلی (mPOS)

دستگاه کارتخوان موبایلی (mPOS)

دستگاه کارتخوان موبایلی امروزه نقش پررنگ و موثری در بانکداری الکترونیک و نظام های پرداختی دارد. تاثیر گذاری دستگاه پوز موبایلی روز به روز با گسترش فناوری و متداول شدن تکنولوژی موبایل های هوشمند بیشتر می شود. همچنین استفاده راحت از موبایل های شخصی و راحتی آن ها برای مشتری ها مزید بر علت گسترش این تکنولوژی پرداخت شده است. امروزه در کسب و کارهایی که پرداخت مشتریان با استفاده از کارت های اعتباری صورت می گیرد بیشتر از دستگاه کارتخوان موبایلی استفاده می کنند زیرا علاوه بر سهولت پرداخت این دستگاه ویژگی و برتری های دیگری نسبت به سایر دستگاه های کارتخوان دارد که در ادامه این مطلب به شما توضیح خواهیم داد.
آمار‌های موجود نشان می دهد که گسترش استفاده از تلفن های هوشمند بالاتر از همه فناوری‌ و تکنولوژی های دیگر است و این مسئله باعث پیدایش یک انقلابی جهانی در زمینه کسب و کار شده است به صورتی که در ایران به موازات کشورهای پیشرفته این تکنولوژی در حال گسترش است.
دستگاه کارتخوان موبایلی امروزه از جایگاه مناسبی در بین سایر دستگاه های کارتخوان دارد زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر تعداد کاربران موبایل از تعداد کاربران رایانه‌های شخصی در استفاده از اینترنت پیشی گرفته است برای همین می توان پتانسیل قوی در تجارت با استفاده از تلفن های هوشمند را در آینده نزدیک پیش بینی کرد. با گسترش بانکداری الکترونیک پیچیدگی خدمات پولی و بانکی هم بیشتر می شود و این امر سبب طراحی و ارائه ابداعات و ابتکارات مهمی در صنعت بانکداری شده است. یکی از این نوآوری‌ها دستگاه پوز موبایلی است. این دستگاه های کارتخوان قابلیت پذیرش کارت‌های بانکی را از طریق موبایل هوشمند دارای سیستم عام اندروید و iOS را دارد و در جهت تسهیل ارائه خدمات پرداخت الکترونیک با امنیت بالا می توانید از پوز موبایلی استفاده کنید. کارتخوان موبایلی بر بستر فناوری بلوتوث با تلفن همراه ارتباط می‌گیرد.

مزیت های دستگاه کارتخوان موبایلی (mPOS)

دستگاه پوز موبایلی رقیب اصلی دستگاه کارتخوان‌ سیار GPRS می باشد. این دستگاه‌ها اگرچه به خدماتی مشابه کارتخوان موبایلی را ارائه می‌دهند اما دارای تفاوت‌های کلیدی در عملکردشان با این نسل از خدمات پرداخت دارند. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ارائه آمارهای متفاوت و کاربردی در کسب و کار
قابلیت و انعطاف پذیری بسیار بالای کارتخوان های موبایلی برای توسعه نرم افزارهای ویژه بر بستر تلفن همراه هوشمند
قابلیت تحلیل داده ها به صورت آنلاین
ارائه خدمات متنوع و اختصاصی به مشتری
سرعت پردازش بسیار بالاتر از سایر انواع کارتخوان‌ها و بهبود تجربه مشتری (به دلیل استفاده از بستر ۴G و Wi-Fi گوشی تلفن همراه)
اصلاح و بهبود مدیریت ارتباط با مشتریان
مدیریت حساب ها به صورت آنلاین
استفاده و کارایی راحت
دارای صفحه کلید تعبیه شده بر روی دستگاه جهت ورود رمز کارت بر اساس پروتکل امنیتی ۳DES
امکان ارسال رسید تراکنش به دارنده کارت با حفظ محرمانگی و استانداردهای امنیتی مورد تایید شاپرک و بانک مرکزی
قابلیت انطباق با انواع اپلیکیشن های موبایل و تبلت و لپ تاپ

نحوه کار با کارتخوان موبایلی

پرداخت از طریق این دستگاه به این صورت است که مبلغ تراکنش را در نرم افزار نصب شده بر روی تلفن همراه خود وارد می کنید و پس از تایید مشتری، مبلغ بر روی نمایشگر دستگاه پوز موبایلی (mPOS) نمایش داده می شود و دارنده کارت پس از مشاهده مبلغ و تایید، کارت خود را همانند سایر دستگاه های کارتخوان در شیار مربوطه می کشد. سپس صاحب کارت شماره موبایل خود را جهت دریافت رسید الکترونیکی وارد می کند. در نهایت مشتری رمز کارت خود را وارد نموده تا انتقال وجه به اتمام رسد.
 
Apps-Pdf-icon