همه چیز درباره موبایل پوز یا کارتخوان موبایلی (Mobile POS)

کیف پول شخصی نیوُ
آگوست 14, 2018
نصب بیش از ۳۵۰۰ دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در سراسر جهان
آگوست 23, 2018

پایانه فروش همراه ( MPOS ) اجازه می دهد تا یک دستگاه تلفن همراه را به عنوان یک POS استفاده کرد. این وسیله ، امکان پرداخت را برای مردم از طریق کارتهای عضو شتاب در درب منزل ، خریدهای خیابانی ، پرداخت کرایه تاکسی ، به راحتی از طریق دستگاه های تلفن همراه امکان پذیر میسازد
با فراگیر شدن تلفن های هوشمند و استفاده از اینترنت همراه از طرفی و گسترش روشهای پرداخت الکترونیک نوین در کشورهای توسعه یافته و همچین در حال توسعه ، هر روز شرکتهای فعال در زمینه بانکداری و پرداخت، محصولاتی مدرن بر بستر تلفن های همراه هوشمند را بر اساس نیاز مشتریان به جامعه معرفی میکنند که بر پایه خلاقیت و نوآوری طراحی شده است ، یکی از این محصولات که در دنیا به یکی از روشهای پرداخت مرسوم تبدیل شده و درآینده نزدیک در ایران هم در صورت تامین امنیت پرداخت و مجوزهای لازم قانون گذاری شاهد فراگیر شدن آن خواهیم بود ، دستگاهی به نام موبایل پوز و یا پایانه فروش موبایلی ( MPOS ) است که اجازه می دهد تا یک دستگاه تلفن همراه را به عنوان یک POS استفاده کرد. موبایل پوز ، امکان پرداخت را برای مردم از طریق کارتهای عضو شتاب در درب منزل ، خریدهای خیابانی ، پرداخت کرایه تاکسی ، به راحتی از طریق دستگاه های تلفن همراه امکان پذیر میسازد.
به گزارش مجله فوربز آمریکا (Forbes)، فناوری پایانه های فروش سیار، با روند چشمگیری روبروست که پس از فراگیر شدن گوشی های هوشمند و اینترنت همراه، فناوری است که سریع ترین رشد در خرده فروشی (Retail) داشته است به طوری که نه تنها رشدی 300% در سه سال آینده برای آن پیش بینی شده بلکه انتظار می رود پوز های موبابلی جای حدود 20% از پایانه های ثابت را ظرف این مدت بگیرند.
از 2 سال قبل تا به امروز، فناوری Mobile POS با رشد کم سابقه ای مواجه شده، تا آنجا که آمار خرید دستگاه های پایانه های فروش ثابت در دنیا در سال 2014 با 25% کاهش روبرو شد.


تفاوت اینگونه دستگاه ها با کارتخوان های سیار GPRS چیست؟


سوالی که در ذهن مخاطبان ایجاد میشود تفاوت موبایل پوز با کارتخوان های سیار است که بطور کلی می توان به خدمات جانبی از جمله ارائه آمارهای مختلف، قابلیت تحلیل داده ها بصورت آنلاین اشاره کرد. همچنین قابلیت انعطاف بسیار بالای موبایل پوز برای توسعه نرم افزارهای ویژه بر بستر تلفن هوشمند و یا تبلت، آن را به فناوری ایده آل برای بسیاری از مشاغل تبدیل می کند . علاوه بر آن موبایل پوز دارای مزایای بیشتری نسبت به کارتخوان های سیار است که از جمله مزایای آن موارد زیر است:


مزایای بالقوه استفاده از موبایل پوز


کاهش هزینه
بسیاری از پذیرندگان در حال حاضر خود دستگاه های تلفن همراه مناسب دارند بنابراین بانک می تواند از هزینه های اضافی مربوط به خرید، استقرار و حفظ یک ترمینال POS، اجتناب کنند.

حمل و نقل آسان تر
قابلیت حمل بهتر و راحت تر در استفاده از این سیستم از عوامل مهم برای پذیرنده سیار است که هیچ محل ثابت کسب و کاری ندارد.

سیستم عامل
سیستم عامل بکار گرفته شده امکان توسعه نرم افزار و انعطاف پذیری بیشتر با محیط های موجود را میدهد.

رابط کاربری
رابط کاربری بهتر - برای هر دو پذیرنده و مشتری

مسائل زیست محیطی
این دستگاه نه تنها از نظر زیست محیطی با ارائه رسید ایمیلی و یا پیامکی مصرف کاغذ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، بلکه همزمان امکان دسترسی پذیرندگان به مشتریانشان و تکمیل اطلاعات مدیریت ارتباط با مشتریان را آسان تر می نماید.

مدیریت حساب
جالب اینکه شما می توانید از طریق این سامانه، حساب کاربری خود را آنلاین و به طور کامل مدیریت کنید و ضمن مشاهده عملکرد خود، به چندین اپلیکیشن متعلق به سامانه وصل شده و از امکانات آنها بهره گیرید.

ویژگی مهم موبایل پوز
ویژگی مهم کارتخوان موبایلی، آن است که باعث می شود نرم افزار آن نقش بسیار پررنگ تری در مقایسه با کارتخوان های ثابت فروشگاهی داشته باشد. در حقیقت پردازشگر اصلی عملیات پرداخت، تلفن هوشمند است و سخت افزار کارتخوان تنها برای قسمتی از فرایند مورد استفاده قرار می گیرد که تلفن هوشمند به تنهایی قادر به انجام آن نیست: نگهداری کلید ها، خواندن کارت مغناطیسی، ورود امن رمز و رمز گذاری اطلاعات. با این حساب در دست داشتن دستگاه کارتخوان سیار بدون بسته نرم افزاری توسعه یافته آن، عملا ارزش افزوده ای محسوب نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *